2008 ANMASI

Dursun Akçam 19 Eylül 2008 Cuma günü saat 17.30’da, Karşıyaka’daki mezarı başında toplanan dostları ve yakınları tarafından anıldı.

Anma törenine yazar Vecihi Timuroğlu, yazar Remzi İnanç, ÖDP yöneticileri, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Mustafa Özdemir, Birgün gazetesinden temsilciler, Emekli eğitimci Şahin Eren, YKKED Derneği Ankara Şubesi’nden Yard. Doç. Dr. Haluk Erdem, emekli eğitimci Veli Akdal, Dursun Akçam’ın dostları ve küçük kardeşi Kerim Akçam’ın çocukları, yakınları katıldılar.
[img-150-right] Törende Dursun Akçam Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Alper Akçam, yazar Vecihi Timuroğlu, YKKED Genel Merkez temsilcisi Mustafa Özdemir, YKKED Ankara Şube Başkan Yard. Haluk Erdem birer konuşma yaptılar. Daha sonra anma töreni için gelen iletiler okundu. İleti gönderenler arasında, Dr. Engin Tonguç, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş, İstanbul’dan sinema yapımcısı Reis Çelik, Isparta’dan Köy Enstitülü Ahmet Aksakal, Muğla Köyceğiz’den Köy Enstitülü Suphi Tuncer, İzmir’den KBB uzmanı Dr. Coşkun Özdemir, Kuşadası’ndan Hidayet Tuncer, Bursa’dan YKKED Şube Başkanı Lemanser Sükan vardı. 
[img-149-left-min]
Anma Toplantısına gelen iletiler:

 Aranızda olamamanın üzüntüsü içindeyiz .enstitülülerin ulu çınarı dursun akçam ebedi gönüllerimizde yaşayacaktır. Kucak dolusu sevgiler Lemanser Sükan YKKED Bursa Şubesi Başkanı Alper Dost; Sevgili Dursun Akçam için yapacağınız anma törenine katılamayacağım için üzgünüm. Herhalde akşam da onun anısına biraz rakı içersiniz, umuyorum. Bunu yaparsanız, benim için de ona bir kadeh kaldırın lütfen. Dursun köy enstitülülerin en sağlamlarından, en güvenilirlerinden idi. Çizgisinden hiç şaşmadı. Köy Enst. ile ne yapılmak istendiğini en iyi anlayan ve anlatanlardandı. Anısına saygı ve özlemlerimle. Selamlar, sevgiler. Engin Tonguç Bizler ilkokul öğrencileriyken sevgili öğretmenimiz Dursun Akçam "Kaf Dagi" hikayeleri anlatirken derdiki "Kaf Dagi diger daglara benzemez. Tanri ona önemli bir görev vermistir.Günes görmeyen tarafinda meyvesinde ölümsüzlüğün sirri sakli bir nar ağacini saklamaktadır. Arkasindaki sihirli nar agacina ulasmak için dagin tam yarisina geldigindede ortadan açilip kapandigi görülür..Açildiginda ortasindan kizil alevler kaynadigini,yukariya dogru yakici alevler firlatarak her seyi içine çekip yokeder .kimsenin ölümsüzlük narina ulasmasina izin vermez.Dagin ortasinda açilip kapanan o korkunç alevli çukur aslinda dagin gözüdür.Oradan gecebilmeniz için cok iyi masal anlatmayi bilmeniz gerekir.Kim Kaf Dagi'na bilmedigi güzel bir masal anlatirsa, dagin uykusu gelirse, dag gözlerini kapar iste o zaman dagin öbür tarafina geçersiniz. Oradaki sihirli nar agacindan bir nar koparip yerseniz ölümsüzlügün sirrina ulasirsiniz." Kars'in Ardahan'in o unutulmus köylerinde ki biz yoksul çocuklarin en büyük zenginligi öğretmenimiz Dursun Akçam olmuştur.O bize Kaf Dagi'ni uyutabilecegimiz hikayeleri anlatirdi,öğretirdi. Kuskum yokki "Dursun Amca" Kaf Dagini uyutmus karsiya geçmis ve ölümsüz nar ağacinin narini yemistir. Dursun Akçam'in ölümsüzlügünün sirri buradadir. Kaf Dagi var oldgu süre DURSUN AKÇAM da varolacaktir. REİS ÇELİK SEVGİLİ HOCAM VE CAN DOSTUM DURSUN AKÇAM; ARAMIZDAN AYRILIP, YÜREKLERİMİZDE YAŞAMAYA BAŞLAYIŞININ BEŞİNCİ YILDÖNÜMÜNDE MEZARIN BAŞINDA BULUNAMASAMDA ADINI, İNSAN SEVGİNİ VE DOSTLUĞUNU DAİMA İÇİMDE YAŞATIYOR, SENİ ÖZLEM VE SAYGIYLA ANIYOR TOPRAĞIN BOL OLSUN DİYOR, SEVGİLİ AKÇAM AİLESİNE DE KUŞADASI'NDAN SEVGİLERİMİ İLETİYORUM. H.Hidayet TUNÇER

ARA

DURSUN AKÇAM KÜLTÜR SANAT VAKFI VE KÜLTÜREVİ

DURSUN AKÇAM ORMANI

HAMBURG'DA DURSUN AKÇAM KIYISI

ARDAHAN'IN ÖLÇEK KÖYÜ TARİHİ

YAPITLARI