10.Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri - [20-21-22 Haziran 2014]


10. DURSUN AKÇAM KÜLTÜR SANAT GÜNLERİ COŞKULU BİR ŞEKİLDE TAMAMLANDI
Ardahan’da onuncusu düzenlenen kültür sanat günleri konukların Dursun Akçam ormanında davul zurna ve halk oyunları eşliğinde karşılanması ile başladı. Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya’dan gelen konuklar, Kars yolunda bulunan Dursun AKÇAM Ormanı’ndaki karşılanmadan sonra Ardahan’a doğru hareket ettiler. Davul zurnaya eklenen tulum ve halk oyunları ile Kültürevi önünde ikinci bir karşılama daha yapıldı. 
PEN Yazarlar Derneği Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tarık GÜNERSEL, şair Şükrü ERBAŞ, 9 Eylül Üniversitesi Fizik Bölüm Başkanı, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Kemal KOCABAŞ, İstanbul Beykent üniversitesi Güzel Sanatlar Profesörü Oğuz MAKAL, Şair Tuğrul KESKİN, Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Hatice Keskin, sinemacı Reis Çelik ‘ in konuk olarak katıldıkları kültür sanat günleri açılış konuşmasını Dursun Akçam Kültür Ve Sanat Vakfı Başkanı Alper Akçam yaptı. Vakfın 10 yıllık çalışmalarını özetleyen ve bu yılki etkinliğin konu başlığı olan ‘’Birey Özgürleşmesinde Kültür ve Sanat” kavramı hakkında açıklamalarda bulundu. Etkinlik açılışı Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy ve Ardahan Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı ile diğer konukların konuşmaları ile sürdü. Ardahan Kazım Karabekir Y.B.O öğrencilerinin öğretmen Perihan Yılmaz Erdoğan yönetiminde gerçekleştirdikleri ‘’OĞLAN UŞAĞI’’ adlı küçük oyun salonu dolduran izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı. 

Oyuncu öğrencilere katılım belgelerini Cılavuz Köy Enstitülü öğretmen Kazım Arıcı verdi. Şair Şükrü Erbaş ülkemizin güncel kültür ve sanat sorunları üzerine bir konuşma yaptıktan sonra şiirlerini okudu. Ardahanlı sanatseverlerin Şükrü Erbaş’a olan ilgisi onun kitaplarını imzalamasıyla taçlanmış oldu. İlk günün programı Prof. Dr. Oğuz Makal tarafından hazırlanmış olan CILAVUZ KÖY ENSTİTÜSÜ BELGESELİ’nin izlenmesiyle sona erdi. “Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri”nin ikinci günü, Ardahanlı öğrencilerin hazırladığı “HİROŞİMALAR OLMASIN”  adlı müzikli canlandırma ile başladı. [img-72-right] Sahneye “SAVAŞA HAYIR” yazılı tişortlarla çıkan öğrenciler Nazım Hikmet”in şiiri ve şarkılarla savaş karşıtı bir etkinlik gerçekleştirdiler; gösteri bitiminde izleyiciler öğrencileri ayakta alkışladı. Günün ikinci etkinliği “BİREY ÖZGÜRLEŞMESİNDE KÜLTÜR VE SANAT” adlı açık oturum oldu. Prof. Dr. Kemal Kocabaş”ın sunumu “Eğitimde Kültür ve Sanat”” üzerine idi; özellikle Köy Enstitüleri vurgusu ve örnekleri ile enstitülerdeki özgürleşme sürecini anlattı. Prof. Dr. Oğuz Makal, sinema ile özgürleşme kavramı arasındaki ilişkiyi sergileyen ve sinema tarihinden önemli örnekleri içeren bir konuşmayla söz aldı. Dr. Hatice Keskin “Sağlık ve Özgürlük” başlığı altında bir konuşma yaparak sağlık hakkı, günümüzde sağlık alanında yaşanan olumsuzluklar üzerinde durdu. Tuğrul Keskin, şiirleriyle bezediği, şiir, sanat ve özgürlük üzerinde yoğunlaşan bir sunumla yer aldı. Etkinliğin sabah bölümünden sonra araçlarla Çıldır yönüne hareket edildi. Kültür Sanat Günleri konuk ve katılımcıları Ölçek Köyü Çığıstan bölgesinde süren yol çalışmaları nedeniyle katledilen ormanda bir protesto ve basın açıklaması yaparak doğaya ilişkin duyarlılıklarını gösterdiler.
 “SARIÇAM ORMLANLARI BÖLGEMİZİN VE YURDUMUZUN CAN DAMARIDIR ORMAN KATLİAMINI PROTESTO EDİYORUZ”  yazılı bir pankart açan grup adına Dursun Akçam Kültür Sanat Vakfı Alper Akçam konuştu. Daha sonra söz alan konuk ve katlımcılar da konuya ilişkin görüşlerini dile getirdiler. Çıldır Gölü kenarında yenilen toplu yemekten sonra yeniden Ardahan”a dönüldü. Günün ve etkinliğin önemli aşaması YELATAN adlı tiyatro oyunu idi. Ümit Kaftancıoğlu”nun aynı adlı romanından tiyatroya uyarlanan, “Dursun Akçam Tiyatro Topluluğu”nun sahneye koyduğu oyundan önce Kaftancıoğlu’nun kardeşi Rıza Tatar salonu selamladı. Arkasından Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu’nun iletisi okundu. Tamamen dolu olan salondan büyük alkış alan duygulu ve mücadele azmini içeren iletiden sonra oyuna geçildi. İki saate yakın süren ve hemen her aşaması alkışlarla kesilen oyun bitiminde oyuncu ve yönetim masası çalışanlarına katılım belgeleri sinema yapımcısı Reis Çelik tarafından verildi. X. Dursun Akçam Kültür ve Sanat Günleri’nin son günü bir çocuk oyunu ile başladı. Murat Fidan’ın yazıp sahneye uyarladığı, Ardahanlı çocukların oynadığı “ABUR CUBUR MAHALLESİ” adlı oyunda tüketim kültürünün ve piyasanın kışkırttığı sağlıksız beslenme gülmece yoluyla eleştiriliyordu. Günün ikinci etkinliği, PEN Yazarlar Derneği Başkanı Tarık Günersel, sinemacı Reis Çelik, Ardahan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mithat Durmuş ve Dursun Akçam Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı yazar Alper Akçam’ın konuşmacı oldukları “BİREY ÖZGÜRLEŞMESİNDE KÜLTÜR VE SANAT” adlı ikinci açık oturum oldu.   Dursun Akçam Ormanı’nda yapılan temsili fidan dikimi ve kır şenliğine yoğun bir katılım vardı. Ormanda, konuk yazar ve sanatçılar Dursun Akçam anısına birer fidan diktiler. Davul zurna eşliğinde oyunlar oynandı, kır yemeği yenildi.
 Günün ve etkinliğin son aşaması Ardahanlı gençlerin sahne aldığı müzik dinletisiydi. Ardahanlı Hakan Erdoğan ve iki oğlunun birlikte sundukları giriş dinletisinden sonra Deniz Dark, Alper Çoban, Gürkan Baskın, Ferit Güzeloğlu, Ersan Öztürk’ün yer aldıkları ekibe salonu dolduran izleyicilerin de katıldığı türküler, özgün müzik parçaları seslendirildi. İzleyiciler arasında bulunan Ardahan milletvekili Ensar Öğüt’ün Dursun Akçam’ı anlattığı ve vakıf çalışmalarını beğenisini dile getirdiği konuşmasından sonra vakıf başkanı Alper Akçam kapanış için sahneye çıktı. [img-74-right] kçam, o günkü yerel gazetelerden birinin internet sayfasında etkinliğin Ardahan’da yeterli ilgi görmediği şeklide bir yorum gördüğünü söyleyerek sözlerine başladı. Söz konusu yazarın da, gazetenin bir başka yazarı ya da muhabirinin de etkinliğe uğramadığını, uzaktan hüküm verdiklerini belirtti. Alper Akçam, etkinlik konuğu olan Tarık Günersel ile birlikte Mayıs ayı sonunda Kastamonu Valiliği ve İl Kültür Müdürlüğü”nün çağrılısı olarak PAFLAGONYA EDEBİYAT Günleri’ne katıldıklarını, onca olanak ve Kastamonu nüfusunun Ardahan’ın dört katı olmasına karşın etkinlik izleyicilerinin sayısının otuzu kırkı geçmediğini, Ardahan’da ise Dursun Akçam Kültürevi’nin 180 kişilik salonunun etkinlik süresince neredeyse hep dolu dolu olduğunu vurguladı. Etkinlik sırasında  75 kişiye katılım belgesi verildiğini, yani dışarıdan gelen yedi konuk dışında tamamı Ardahanlı olan katılımcıların da kendileriyle birlikte ellerini taşın altına soktuklarını, Ardahan gibi bir yerde böyle bir tablonun bir kültür sanat etkinliği için büyük bir başarı sayılmasını gerektiğini, yerel  basınından bazı kişilerin bu durumu görmezden gelip keyfi senaryolarla eleştiri yazmalarının üzücü olduğunu söyledi.  Ardahan’da çoğul halk kültürünü,  evrensel bilgi ve estetiği, sanat yoluyla çoğalmayı, dünyaya ve dile yeni anlamlar katmayı hedeflediklerini, her türlü karanlık niyete, politik tek sesliliğe, piyasanın köreltici baskısına karşı direnişi sürdüreceklerini vurguladı… Sevgiden, barıştan, hoşgörüden yana olan tavırlarının değişmeyeceğini söyleyerek sözlerini tamamladı…  Salonun ayakta alkışladığı konuşmadan sonra X. Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri bu yılki perdesini kapatmış oldu.   

ARA

DURSUN AKÇAM KÜLTÜR SANAT VAKFI VE KÜLTÜREVİ

DURSUN AKÇAM ORMANI

HAMBURG'DA DURSUN AKÇAM KIYISI

ARDAHAN'IN ÖLÇEK KÖYÜ TARİHİ

YAPITLARI