9.Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri - [10-11-12 Mayıs 2013]

ARDAHAN YAYLALARI KÜLTÜR VE SANATLA BULUŞTU 9. DURSUN AKÇAM KÜLTÜR SANAT GÜNLERİ TAMAMLANDI

9. Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri, Ardahan – Kars yolunda konukların karşılanmasıyla başladı. Davul zurna eşliğinde oynanan halk oyunlarından sonra karşılama konvoyu Ardahan’a girdi. Kültürevi’ndeki açılışta önce vakıf başkanı Dr. Alper Akçam, daha sonra Damal Belediye Başkanı Gülcemal Fidan birer konuşma yaptılar. Satranç Turnuvası ve Karikatür Şenliği’nde dereceye giren öğrencilere birer katılım belgesi verildi, Dursun Akçam kitapları armağan edildi.
  Etkinliğin ilk gününde son olarak Erkan Can’ın yapımcısı olduğu TOPRAĞIN ÇOCUKLARI adlı film gösterildi. 11 Mayıs Cumartesi gününün etkinleri Posoflu ev kadını Yurda Taşkıran’ın resim sergisiyle başladı. Adem Kısakol tarafından hazırlanan, Seda Ular’ın seslendirdiği, Dursun Akçam’ın ölümünden sonra Ardahan’daki gelişmeleri özetleyen, daha önce yapılan tüm etkinleri bir araya getiren DURSUN AKÇAM ARAMIZDA adlı belgesel izlendi. ‘ YÖRE YAZARLARINDA GÖÇ İMGESİ’ başlıklı açık oturumun konuşmacıları Ardahan Üniversitesi Araştırma Görevlisi Aysel Aslanboğa, Halkbilimci yazar Metin Turan, Vakıf Başkanı, yazar Alper Akçam idi. Açık oturum konuşmalarının bitiminde dinleyiciler arasından düşünce bildirenler oldu. Günün diğer etkinliği Çıldır’da oynanan, Dursun Akçam’ın aynı adlı romanından tiyatroya uyarlanmış Deniz Dark tarafından sahnelenen, Çıldır Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin oynadıkları KANLIDERENİN KURTLARI adlı oyun idi.
Çıldır Meslek Yüksekokulu konferans salonunu dolduran Çıldırlı izleyiciler, oyunun son perdesinde Çıldırlı gazeteci Dursun Akçam’ın dostu Kemal Gültekin’in de adının geçtiği oyunu uzun süre alkışladılar. Daha sonra Çıldırlı gençler ve 9. Kültür Sanat katılımcıları Çıldır Gölü kenarında davul zurna eşliğinde halk oyunları oynadılar. Günün son etkinliği Dursun Akçam Kültür Evinde yapılan şiir ve müzik etkinliği oldu. Ardahanlı şairlerin, öğrencilerin katıldıkları etkinlikte Metin Turan ve Ekrem Budak da şiirler okudular. Deniz Dark ve Alper Çoban’ın solist, Alper Çoban’ın bağlama, Suat Yılmaz’ın gitar, Taha Orkun Genç’in bateri ile oluşturdukları GRUP ZEMHERİ’nin konserine salondan da coşkuyla katılım oldu. 10 Mayıs 2013 Cuma günü başlayan 9.Dursun Akçam Kültür ve Sanat Günleri, 12 Mayıs Pazar akşamı Sevgi-Savaş Öztürk’ün vermiş oldukları müzik dinletisiyle sona erdi. 12 Mayıs Pazar  gününün etkinlikleri Dursun Akçam’ı n aynı adlı romanında Alper Akçam tarafında tiyatroya uyarlanmış  Ardahanlı gençler Erkan Çimen, Memetali Durmuş, Murat Fidan tarafından sahneye konan,Ardahanlı gençlerin oynadıkları DAĞLARIN SULTANI adlı tiyatro oyunuyla başladı. 
  
[img-79-left Salonu dolduran izleyiciler oyun bitiminde oyuncuları coşkulu alkışlarıyla ödüllendirdiler. Pazar günün 2.etkinliği, “GÖÇ VE GÖÇ KÜLTÜRÜ” başlıklı açıkoturum oldu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünden Doç.Dr. Medine Sivri, yine aynı Üniversiteden Ekrem Budak ve Ardahan Üniversitesi’nden Can Eligüzel’in konuşmacı oldukları açıkoturum bitiminde izleyenlerde katkılarda bulundular. Daha sonra topluca Dursun Akçam Ormanı’na gidildi.
 Davul zurna eşliğinde oynanan halk oyunlarından sonra temsili olarak fidan dikimi yapıldı, kır yemeği yenildi. Pazar gününün ve Kültür Sanat günlerinin son etkinliği Kars Kafkas Üniversitesi’nden gelen Sevgi-Savaş Öztürk’ün müzik dinletileri oldu. Kapanış konuşmasını yapan vakıf başkanı Dr. Alper Akçam, etkinlik süresince emeği geçen herkese teşekkür etti, tüm Ardahanlıları 10. Dursun Akçam Kültür ve Sanat günlerinde buluşmaya çağırdı.    

ARA

DURSUN AKÇAM KÜLTÜR SANAT VAKFI VE KÜLTÜREVİ

DURSUN AKÇAM ORMANI

HAMBURG'DA DURSUN AKÇAM KIYISI

ARDAHAN'IN ÖLÇEK KÖYÜ TARİHİ

YAPITLARI