8.Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri - [11-12-13 Mayıs 2012]

8. DURSUN AKÇAM KÜLTÜR SANAT GÜNLERİ YÖRENİN GELECEĞİNE UMUT OLDU… I  
8. DURSUN AKÇAM KÜLTÜR ve SANAT GÜNLERİ, Ardahan’da sorgulayan, üretken, paylaşımcı genç bir kuşağın toplumsal yaşama girişine tanıklık yaptı. Geçen yıllardan tohumları atılmış dayanışmacı, imececi, özgürlükçü ruh, 8. Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri’nde verilen 80 Katılım Belgesi ile yaşamdaki yerini buldu; etkinlikler yörenin ve ülkenin geleceği için umut ışığı gibiydi… Medyanın ve tüketim kültürünün pompaladığı sanatçıların sahne aldığı, cep doldurduğu bildik festivaller yerine gençlerin kendi olanaklarını sergiledikleri, paylaştıkları, sorgulayıcı ve gülen bir bakış açısının egemen olduğu, bilimin, sanatın özgür imgelemin önde tutulduğu bir etkinlik yaşanmış oldu.
 Çıldır’da tiyatro sahnelenmesi için ayrılmış, öğrencilerin iki aya yakın çalışma yaptıkları Çıldır Lisesi Salonu’nun etkinlikten iki gün önce verilemeyeceğinin bildirilmesi önemli bir gelişmeydi.  Tiyatro Çıldır’ın biraz dışında bulunan Meslek Yüksek Okulu’nun çok da uygun olmayan salonuna alınmak zorunda kalındı. Dekor, ışık gibi birçok sorun, değişikliğin bildirilmesi gibi sıkıntılar çıktı ortaya… Çıldır halkının salonu hıncahınç doldurması ve oyunu uzun süre coşkuyla alkışlaması, yönetim kademelerine halkın ve sanatın verdiği bir yanıt gibi oldu. 
 Etkinlik, 11 Mayıs Cuma günü, Ankara, İstanbul ve İzmir”den gelen konukların önce Kars yolunda, Dursun Akçam Ormanı’nda ve daha sonra Ardahan”da Kültürevi önünde davul zurna eşliğinde oynanan yerel oyunlarla karşılanmasıyla başladı. Açılışta Dursun Akçam Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Alper Akçam, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş ve Ardahan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Fatih Kanter birer konuşma yaptılar.
 Ardahan’daki ilköğretim okul öğrencileri arasında yapılan 2012 Dursun Akçam Öykü Yarışması Ödül Töreni’ne geçildi. Yarışmada derece alanlara birer plaket, para ödülü ve Dursun Akçam kitap seti, tüm katılımcılara birer katılım belgesi verildi. [img-83-right]Öykücülere katılım belgelerini Cılavuz çıkışlı, Köy Enstitülü çınar öğretmen Kazım Arıcı verdi. Tekel 75. Yıl YİBO öğretmeni Perihan Erdoğan’ın öğrencileri Dursun Akçam”ın Kafdağı”nın Ardı yapıtından parçalar okudular. Öğrencilerin içtenlikli ve duygu yüklü okumaları salonu dolduran kalabalık tarafından uzun süreli ve coşkulu alkışlarla karşılandı. Kafdağı”nın Ardı okumasını yapan öğrencilerin katılım belgelerini de Cılavuz Köy Enstitülü çınar öğretmen Hüseyin Yılmaz verdi…
 Etkinliklerin ikinci günü, Ardahan’da, Dursun Akçam Kültürevi’nde yapılan “Tarım- Sanayi İkileminde Kültür ve Edebiyatımız” başlıklı açık oturumla başladı. Dünyanın Öyküsü Dergisi editörü, yazar Özcan Karabulut, yazar ve Dursun Akçam Kültür Sanat Vakfı Başkanı Alper Akçam, Ardahan Üniversitesi Araştırma Görevlisi Aysel Aslanboğa ve Arif Özgen’in konuşmacı oldukları oturum bitiminde salonda bulunan Ardahanlı izleyiciler de sorular sorarak, kendi düşüncelerini açıklayarak oturuma katıldılar.  aha sonra 2000 metre yükseklikte, Ardahan’ın 2000 nüfuslu ilçesi olan Çıldır’a geçildi. Çıldır Meslek Yüksek Okulu Salonu’nda aynı okul öğrencilerinin ve Çıldırlı gençlerin oynadıkları BAYRO’NUN LİSTESİ adlı oyun sergilendi. Yörede yaşanmış olaylardan uyarlanarak Alper Akçam tarafından kaleme alınmış, MYO öğrencisi Deniz Dark tarafından sahneye konan oyun salonu tıkabasa dolduran Çıldır halkı tarafından uzun süre alkışlandı. Çıldır’da bir salonun bile kendilerine çok görüldüğü genç oyuncular, halk kültürünün yeniden doğuşu denilebilecek bir duruşla gelecek için umut ışığı oldular. Oyunun kahramanı Çıldırlı fırıncı Şirin’i yeğeninin oynaması, iki kuşağın bir oyunda buluşmasını simgeliyordu. Daha sonra topluca Çıldır Gölü kenarına geçilerek bir kır şenliği gerçekleştirildi. 12 Mayıs Cumartesi gününün son etkinliği, Gönül Yarası adlı filmin Ardahan’da, Dursun Akçam Kültürevi’nde gösterimi oldu. Etkinliğin son günü, sabah yapılan “Tarım Sanayi İkileminde Eğitimimiz” başlıklı açık oturumla başladı. Mimar Sinan Üniversitesi’nden Doç. Dr. Firdevs Gümüşoğlu, “Kars Gazetesi’nde Cılavuz Köy Enstitüsü”nü konuştu. 1937 yılı ve sonrasında Kars’ta yayınlanan Kars gazetesinde Cılavuz Eğitmen Kursu ve Köy Enstitüsü’nün kuruluşu, sonrasındaki gelişmeler üzerine ayrıntılı bir araştırmayı içeren konuşma ilgiyle izlendi. Cumhuriyet Gazetesi yazarı Işık Kansu, Cumhuriyet’in kuruluşundan bugüne kadar yaşanan dönemdeki kültürel gelişmeleri değerlendiren bir konuşma yaptı. Cumhuriyet değerlerinin gözden düşürülüşünün öyküsünü anlattı. Son konuşmacı olan Prof. Dr. Kemal Kocabaş, Köy Enstitüleri ile günümüzdeki eğitim sistemini karşılaştıran, son yıllarda yapılan değişikliklerle eğitimde ortaya çıkan olumsuz gelişmeleri eleştiren bir konuşma yaptı.
[img-85-right]Alper Akçam’ın metnini yazdığı, Erkan Çimen ve Murat Fidan’ın sahneye koyduğu, Ardahan Üniversiteli ve Ardahanlı gençlerin oynadıkları İNAYET TURİZM adlı oyun salonu dolduran izleyenlerin alkışlarıyla sık sık kesintiye uğradı ve oyun bitiminde coşkulu alkışlar aldı. Tiyatro oyununun kapanışında Kültürevi önünde bir anı fotoğrafı çektirildi. Günün sonraki etkinliği Dursun Akçam Ormanı’nda fidan dikimi oldu. Etkinliğin konukları ve genç katılımcıları Dursun Akçam Ormanı’na yüzün üzerinde fidan diktiler. Davul zurna eşliğinde yöresel oyunlar oynadılar. Daha sonra Ölçek Köyü’ne geçildi. Dursun Akçam Kültür ve Sanat Vakfı’nın etkinlik ekibi, Valeliler’den Nuran Sarıçam’ın kızı ile Postolar’dan Kasım’ın torununun düğününe davul zurna ve kalabalık bir grup ile girerek düğüne coşku kattı. 8. Kültür ve Sanat Günleri’nin son etkinliği, Kültürevi’nde yapılan şiir ve müzik akşamı oldu. [img-86-left-min] 3 Şubat İlköğretim Okulu’ndan öğretmen Cevdet Deli’nin öğrencileri şiirler okudular. Ardahanlı Şair Erbay Kara ve üniversiteli genç şairlerin katıldığı okumalardan sonra Ardahanlı gençlerin oluşturduğu Grup Zemheri çok başarılı bir müzik dinletisi sundu. Dursun Akçam Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Dr. Alper Akçam’ın tüm katılımcılara ve onlara kucak açan, her etkinlikte salonu dolduran Ardahan halkına teşekkür ettiği konuşmayla etkinlik tamamlanmış oldu… 9. Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri’nde buluşma sözüyle perde kapandı. 

ARA

DURSUN AKÇAM KÜLTÜR SANAT VAKFI VE KÜLTÜREVİ

DURSUN AKÇAM ORMANI

HAMBURG'DA DURSUN AKÇAM KIYISI

ARDAHAN'IN ÖLÇEK KÖYÜ TARİHİ

YAPITLARI