7.Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri - [24-25-26 Haziran 2011]

DURSUN AKÇAM KÜLTÜR SANAT GÜNLERİ COŞKUYLA TAMAMLANDI

2011 yılı, 24-25-26 Haziran’ında yedincisi düzenlenen Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri, Ardahan dışından gelen konukların Dursun Akçam ormanında karşılanması ile başladı.
 Ardahanlı sanatçı Fırfır’ın çaldığı tulum ve davul zurna eşliğinde oynanan halk oyunlarından sonra Ardahan’a, Dursun Akçam Kültürevi’ne geçildi.
 Kültürevi önünde davul zurnayla yeniden halk oyunları oynandı, konuklarla Ardahanlı katılımcılar birlikte anı fotoğrafı çektirdiler.
[img-224-left 
 Tekel YİBO öğrencilerinin öğretmen Perihan Erdoğan öncülüğünde sahneledikleri, Dursun Akçam’ın aynı adlı öyküsünden uyarlanmış tiyatro oyunu, salonu dolduran izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı. 
Tiyatro ekibinin katılım belgeleri yazar Ömer Polat tarafından verildi. Saat 16.00’da yapılan açılıştan sonra ilk konuşmayı Dursun Akçam Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Alper Akçam yaptı. Alper Akçam konuşmasında, “Dursun Akçam adı bir semboldür; yalnızca, bu yapıda ve onun adına yapılan kültür sanat günlerinde, onun birey kimliğinden çok Ardahan platosunun coğrafyasını, çoğul kültürü, üretken insan ve doğa yapısını imgelem alanında yeniden var etmeye, çoğaltmaya çalışıyoruz” dedi. Yerelden evrensele geçişte grotesk halk kültürünün anlam ve önemini vurgulayan Alper Akçam, şimdiye kadar yapılmış yedi kültür sanat etkinliğinin başlıklarıyla ilgili genel bilgiler verdi; katılımcılara, Ardahan halkından etkinlikleri destekleyenlere teşekkür etti. Gelen kutlama iletilerinin okunmasından sonra, Ardahan Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Ramazan Korkmaz söz aldı. Korkmaz, sanat ve sanatçının, sanatçının öncüsü olduğu düş görmenin toplumsal yapıdaki önemini vurgulayarak başladığı konuşmasında Dursun Akçam’ın yöre ve ulus kültürü üzerindeki etkisinden söz etti. Ardahan Üniversitesi’nin yöre yazar ve değerleriyle ilgili çalışmaları kapsamında bir araştırma görevlisinin Dursun Akçam yapıtları üzerinde çalıştığını, kısa süre içinde bu çalışmanın üniversite tarafından yayınlanacak duruma geleceğini duyurdu. Damal Belediye Başkanı’nın yaptığı konuşmadan sonra Ömer Polat konuşmacı oldu.
 Ömer Polat, Türkiye ve Almanya’da yaşanmış olaylarla ağabeyi Dursun Akçam’ı duygulu bir anlatımla izleyicilere yeniden tanıttı. Akşamın son konuşmacısı Reis Çelik, İnat Hikâyeleri adlı filmin öyküsünü konu eden bir sunumla geldi kürsüye. Arkasından, İnat Hikâyeleri’nin perde arkası ve çekim öyküsü ekrana yansıtıldı… [img-161-right]
Ardahan’da 24 Haziran Cuma günü başlayan Dursun akçam Kültür ve Sanat Günleri 25 Haziran Cumartesi günü “Kültür ve Coğrafya” başlıklı açık oturum ile ikinci gün açılışını yaptı. Ardahan Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdoğan Altınkaynak’ın bildiri başlığı “Yöre Sözlü Kültüründe Coğrafyanın Etkisi” idi. Ardahan Üniversitesi’nden Araştırma Görevlisi Aysel Aslanboğa’nın konuşması “Dursun Akçam Yapıtlarında Mekân İnsan İlişkisi” üzerineydi. Aslanboğa’nın derinlikli bir bakış açısı içeren bildirisi, salonda bulunan Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ve diğer izleyicilerin beğenisini aldı, coşkulu alkışlarla karşılandı. Halkbilimci yazar-şair Metin Turan, “Halkbilimci Gözüyle Kuzeydoğu Anadolu Kültüründe Coğrafya” başlıklı sunumunu, yöre etnik ağızlarının birbiriyle hoşgörülü, gülmeceye dayalı ilişkisini vurgulayan fıkralarla tamamladı. Son konuşmacı Alper Akçam, “Yöre Yazarlarında Coğrafya ve Ümit Kaftancıoğlu’nun Yelatan Romanında Kozmik Coğrafya” üzerine konuştu. [img-162-right]
Günün ikinci etkinliği metnini Alper Akçam’ın kaleme aldığı, Murat Fidan ve Memetali Durmuş tarafından sahneye konan, Ardahanlı ve Ardahan Üniversiteli gençler tarafından oynanan “Koço’nun Tükeni” adlı tiyatro oyunu oldu. Oyun, salonu dolduran izleyiciler tarafından uzun süre alkışlandı. 25 Haziran Cumartesi günü öğlen sonu programında Dursun Akçam Ormanı’nda fidan dikimi ve kır şenliği gerçekleştirildi. Saat 19.00’da Dursun Akçam Kültürevi’ndeki şiir akşamı, şair Ahmet Telli ile açıldı. Ses sanatçısı Ali Rıza Yılmaz’ın bağlamasıyla eşlik ettiği şiir akşamında Metin turan ve Ardahanlı Erbay Kara da şiirleriyle yer aldılar. Şiir akşamının bitiminde Ahmet Telli şiir kitaplarını imzaladı. Ardahanlı izleyiciler şairin kitaplarına büyük ilgi gösterdiler.    26 Haziran Pazar günü Ardahan’da Hayvancılığın Sorunları başlıklı forumla etkinlik açıldı Ardahan Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlisi Faruk Karataş’ın yaptığı sunumdan sonra salondaki izleyiciler soru ve kendi görüşlerini bildirerek konu ile ilgili etkinliğe katıldılar. “Ardahan’da Arıcılık Sorunları” başlıklı forumda kolaylaştırıcı Ardahan Üniversitesi MYÖ öğretim görevlisi Kemal Yazıcı idi “Kura Nehrinin Ardahan Coğrafyasındaki Yeri ve Kura Sularının Çoruh Nehrine Akıtılması” ile ilgili proje konusunda gerçekleştirilen forumda kolaylaştırıcı İstanbul-Ardahan İli Kültür ve Dayanışma Derneği onursal başkanı Cevdet Şentürk idi. Cevdet Şentürk, Kura nehrinin yöre ekonomisindeki yerini, halkın geçim ve yaşam kaynağı olarak Ardahan’daki vazgeçilmez yerini vurguladıktan sonra Kura sularının Çoruh’ akıtılması tasarısına karşı verilen savaşımı özetledi,  Urfa’dan gelen ve Kura eylemini destekleyen, kendisi gibi “Kura Nehri Karadeniz’e Akıtılamaz” yazılı tişörtler giyinmiş iki öğretmenle birlikte salonu selamladı. “Ardahan’da Eğitim ve Öğretim Sorunları” başlıklı forumda kolaylaştırıcılığı öğretmen ve Eğitim-Sen temsilcisi Zafer Yıldız, öğrenciler Suat Işıklı ve Gencay Pancar yaptılar. Yaklaşık beş saat süren forumlara izleyicilerde etkin olarak katıldılar; yörenin birçok sorunu özgür bir ortamda en ince ayrıntıları ile tartışıldı. Pazar gününün ve 7. Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri’nin son etkinliği Ali Rıza Yılmaz konseri oldu. Kültürevi’ni dolduran Ardahanlılar, Ali Rıza Yılmaz’ın Torosları, Karacaoğlan’ı, Dadaloğlu’nu Anadolu’nun çatısına taşıyan güçlü ve özgün sesine zaman zaman eşlik ettiler. Duygulu, coşkulu iki saatlik konserin ardından, 8. Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri’nde buluşma sözü verilerek etkinlik tamamlandı.         

ARA

DURSUN AKÇAM KÜLTÜR SANAT VAKFI VE KÜLTÜREVİ

DURSUN AKÇAM ORMANI

HAMBURG'DA DURSUN AKÇAM KIYISI

ARDAHAN'IN ÖLÇEK KÖYÜ TARİHİ

YAPITLARI