6.Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri - [11-12-13 Haziran 2010]

6. DURSUN AKÇAM KÜLTÜR SANAT GÜNLERİ’Nİ ARDAHANLI GENÇLER TAÇLANDIRDI
12 Eylül 10980’den sonra büyük bir kültürel gerileme yaşayan, Batı’daki büyük kentlere yoğun göç nedeniyle önemli yitimlere uğrayan Ardahan’da, yörenin önemli yazarı mücadele ve sanat insanı Dursun Akçam’ın adını taşıyan Vakıf ve Kültürevi, halk kültüründen gelen gülen yüzüyle, umudu çoğaltmaya çalışan izlekleriyle, karanlığa, baskıcı ve istismarcı siyaset mekanizmasına, piyasa yozlaşmasına karşı devrimci direnişini sürdürüyor.
Bu yıl 6. düzenlenen Dursun Akçam Kültür ve Sanat Günleri, 11 Haziran Cuma günü Kars Kafkas Üniversitesi’nde başlayan “Kültür ve Sanatta Yerel Duruş, Yöne Yazarlarında Yerellik” başlıklı açık oturumla başladı.
Kafkas Üniversitesi öğretim görevlileri Zarife ve Erdoğan Karaşah, aynı üniversite öğrencisi Mehmet Sinan Fırat ve Dursun Akçam Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı yazar Alper Akçam’ın konuşmacı oldukları açık oturumu Kafkas Üniversitesi öğrencileri ilgiyle izlediler. Kars’tan hareket eden katılımcı ekip, yöre Köy Enstitüsü kalıntılarının bulunduğu Cilavuz’da duraklayarak enstitü yapıları gezdi, Doç Dr. Firdevs Gümüşoğlu’nun hazırlamakta olduğu Cilavuz kitabıyla ilgili bilgiler aldı. Aralarında İzmir 9 Eylül Üniversitesi Öğretim görevlisi ve Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş, Beykent Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Oğuz Makal, İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Firdevs Gümüşoğlu, Ankara Gazi Eğitim Fakültesi öğretim görevlisi Haluk Erdem’in de bulunduğu konuklar, Kars-Ardahan yolunda, Dursun Akçam ormanı dolayında, araç konvoyuyla gelen Ardahanlılar tarafından davul zurnayla karşılandılar.
[img-88-right]Ardahan’da, Dursun Akçam Kültürevi’nde yapılan açılış konuşmalarından sonra Oğuz Makal’ın hazırladığı, “Ülkeyi Kucaklayan Adam: Tonguç” belgeseli izlendi. 12 Haziran Cumartesi günü, Bayro’nun Listesi adlı tiyatro oyunuyla başladı etkinlik. Alper Akçam’ın yöredeki sözlü anlatılardan hareketle yazdığı, Ardahan Üniversitesi öğrencileri ve Ardahanlı gençlerin oynadıkları oyun izleyenler tarafından ayakta alkışlandı. Günün ikinci etkinliği, “Kültür ve Sanatta Yerel Duruş, Yöne Yazarlarında Yerellik” başlıklı açık oturum idi. Ardahan Üniversitesi öğretim görevlisi Yard. Doç. Dr. Fatih Kanter, öğretmen Levent Şit, öğrenci Gencay Pancar ve Alper Akçam’ın konuşmacı oldukları oturumdan sonra Dursun Akçam Ormanı’nda temsili fidan dikimi yapıldı. Yağan şiddetli dolu ve yağmur altında, davul zurna eşliğinde topluca halk oyunları oynandı. Katılımcı ve  onuklar, buradan topluca hareketle Ölçek Köyü’ndeki Nihat Çakmak’ın düğününe katıldılar. Davul zurna ve tulumla yerel oyunlar oynadılar. 12 Haziran Cumartesi akşamında Kafkas Üniversitesi öğrencilerinin sunduğu müzik dinletisi vardı. Dursun Akçam Kültürevi’ni dolduran izleyiciler öğrenci grubun özgün ve başarılı çalışmalarına coşkulu alkışlarla eşlik etti. 13 Haziran Pazar sabahı, “Tarım ve Hayvancılık Sorunları” oturumuyla açıldı. Ardahan Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu eğitim görevlisi Faruk Karataş genel olarak hayvancılık ve piyasa sorunları ile ilgili bilgiler verdi. Ölçek köylü üretici Cemal Dursun, köylü üreticinin yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. Çözüm önerileri üzerine tartışmalar yapıldı.
[img-90-right]Pazar gününün ikinci oturumunda Ardahan Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu eğitim görevlisi Kemal Yazıcı, genel olarak arıcılık ve yöredeki Kafkas arı ırkının sorunları, üreticinin karşılaştığı güçlüklerle ilgili bir bildiri sundu. Arkasından izleyenlerin sorularını yanıtladı. 13 Haziran Pazar gününün sonraki adımı Çıldır Gölü gezisi oldu. Daha sonra Ölçek Köyü yaylasında “sütlü yarma aşı” yendi, yayla yaşamı yakından gözlendi. Pazar akşamı ve etkinliğin kapanış adımında Ardahanlı gençlerin müzik dinletisi yer aldı. “Çav Bela” ile biten dinleti sonunda, salondaki gençler, yıl içinde de  Dursun Akçam Kültürevi’nde ve sonraki kültür ve sanat günlerinde buluşmak üzere söz verdiler, 6. Dursun Akçam Kültür ve Sanat Günleri’ni gelecek günlere iz bırakacak bir coşkuyla noktaladılar.    

ARA

DURSUN AKÇAM KÜLTÜR SANAT VAKFI VE KÜLTÜREVİ

DURSUN AKÇAM ORMANI

HAMBURG'DA DURSUN AKÇAM KIYISI

ARDAHAN'IN ÖLÇEK KÖYÜ TARİHİ

YAPITLARI