5.Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri - [5-6-7 Haziran 2009]

5. DURSUN AKÇAM KÜLTÜR SANAT GÜNLERİ ARDAHAN
V. Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri 5 Haziran Cuma günü Kafkas Üniversitesi yerleşkesinde başladı.

Kars Kafkas Üniversitesi Konukevi Salonu’nda saat 10.00’da yapılan açılıştan sonra, Kafkas Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri Bedia Aslan, Pervin Elçi, Nevzat Beğen ve yazar, Dursun Akçam Kültür Sanat Vakfı Başkanı Alper Akçam, “Kültürümüzde Gülmecenin Yeri, Yöre Yazarları Dursun Akçam ve Ümit Kaftancıoğlu’nun Yapıtlarında Gülmece” başlıklı açıkoturumda konuştular.

Saat 13.00’te, Susuz Halk Eğitim Müdürlüğü salonunda yapılan “Yöre Kültüründe Cilavuz Köy Enstitüsü’nün Yeri, Yüksek öğrenim Sorunları ve Beklentiler”in konuşulduğu açıkoturumla, etkinlik Köy Enstitüsü ocağına taşınmış oldu.

Susuz’dan hareket eden katılımcıları Ardahanlılar, Dursun Akçam Ormanı’nda karşıladılar. Davul zurna eşliğinde oynanan halk oyunlarından sonra Ardahan’a ulaşıldı.
Kültürevi önünde Çıldır Prut köylülerinin oynadıkları Tavuk Barı ilgiyle izlendi.
[img-92-right]
Kültürevi’ndeki açılışa Ardahan Valisi Selim Cebiroğlu, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Damal, Çıldır, Aşık Şenlik Belediye Başkanları katıldılar. Etkinliklere katılan Cumhuriyet Gazetesi yazarı, kitap eki editörü Turhan Günay, Prof. Dr. Oğuz Makal birer konuşma yaptılar. Karslı psikolog Cengiz Şıklı, yıl içinde yitirilen gazeteci Ümit Kılıç’ı anlattı. Ümit Kılıç’ın bir fotoğrafı Kültürevi duvarında bulunan İsmail Hakkı Tonguç ve Ardahanlı kültür insanlarının fotoğraflarının yanına asıldı.

6 Haziran 2009 Cumartesi günü gerçekleştirilen etkinlikler tiyatro gösterisiyle başladı. Dursun Akçam’ın aynı adlı öyküsünden Alper Akçam tarafından oyunlaştırılan, Ardahan Üniversitesi öğrencileri İlker Özatalay ve Oktay Kara tarafından sahnelenen, Ardahan Üniversitesi öğrencilerinin oynadıkları Sünnet Partisi adlı oyun izleyenlerin büyük beğenisini topladı. Oyun, salonu dolduranlar tarafından dakikalarca alkışlandı.

Günün ilk açık oturumunda Ardahan Üniversitesi öğretim görevlisi Fettah Kuzu, yazar Metin Turan, yazar Alper Akçam “Gülmecenin Kültürümüzdeki Yeri ve Yöre Kültüründe Gülmece” konulu bildirilerini sundular.

İkinci oturumda, “Ardahan’da Üniversitenin Yeri, Günümüzde Eğitim Kültürü ve Yüksek Öğrenim sorunları” konuşuldu. Oturum başkanlığını Prof. Dr. Oğuz Makal’ın yaptığı oturumun konuşmacıları Kafkas Üniversitesi Öğretim Görevlisi Erdoğan Karaşah ve Ardahan Üniversitesi’nden Yardımcı Doç. Dr. Alper Karadağ idiler. Açık oturum, salondaki izleyenlerin soruları ve etkin katılımları ile canlı bir atmosfer içinde tamamlandı.
   
Konuşmacılara birer katılım belgesi verilirken en büyük alkışı Cengiz Şıklı’ya belgesini veren Dursun Akçam Kültürevi yapımında çalışmış inşaat işçisi İlkin aldı.

Günün öğlen sonrasında Dursun Akçam Ormanı’nda fidan dikimi vardı.

Aynı zamanda kır yemeğinin yenildiği, çalınan tulum eşliğinde halk oyunlarının oynandığı şenlik ortamını birden bastıran dolu yağışı tamamladı. Kısa sürede çevreyi bembeyaz bir örtüyle kaplayan dolu ve arkasından gelen şiddetli yağış, yöre coğrafyasının ilginç bir bölümünü yaşattı.

Daha sonra Dursun Akçam’ın köyü Ölçek’e hareket edildi. Konuklar ve katılımcılar, köyün yoksulu Deli Osman’ın düğününde oynadılar. Düğün şenliği köyün ortasındaki yolda, yağış altında sürdü.
   
Günün son etkinliği Ölçek Köyü’nde bir örtmede kurulan kazanda pişirilmiş sütlü yarma aşının konuklara dağıtılması ve türküler eşliğinde çekilen halaylar oldu.

7 Haziran Pazar gününün etkinlikleri saat 10’da Ardahan Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Faruk Karataş, Ardahan Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural ve Ardahan İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Yunus Baydar’ın konuşmacı oldukları “Yörede Tarım, Hayvancılık ve Sorunlarımız” başlıklı açık oturum ile başladı. Konuşmacıların sunumlarını bitirmesinden sonra salondaki izleyicilerin sorular ve katkılarla konuya yoğunlaşmış oldukları görüldü. Sıcak tartışmalar ve diyaloğlar yaşandı.
 
Günün ikinci oturumu, “Yörede Arıcılık ve Sorunlarımız” idi. Ardahan İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu ile Ardahan Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Kemal Yazıcı’nın konuşmacı oldukları oturumun sonundaki sorular bölümünde de ilk oturumda olduğu gibi salondaki izleyicilerin etkin bir biçimde toplantıya katıldıkları gözlendi.
[img-95-right]
Günün bir sonraki etkinliği Çıldır Gölü gezisi oldu. Konuklar ve katılımcılar birlikte Çıldır gölüne gittiler, göl kenarında, Dursun Akçam etkinliklerinin değişmez katılımcısı Atalay Uzunkaya’nın balık lokantasında gölü izleyerek, Atalay’ın terekeme ağzıyla anlattığı gülmece içerikli anı ve fıkraları dinleyerek hoşça zaman geçirdiler.

Saat 19.00’da kültür sanat günlerinin son etkinliği, müzik dinletisi yer aldı. Kars Kültür Sanat Merkezi Müzik Topluluğu ve Ankara’dan gelen Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Oktay Kaya’nın yer aldıkları dinleti salonu dolduranlar tarafından coşkuyla izlendi.

V. Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri kapanışını vakıf Başkanı Alper Akçam yaptı. VI. Dursun Akçam Kültür Sanat Günleri’nde buluşulmak üzere söz verildi.
  5. Dursun Akçam Kültür ve Sanat Günleri, kutlama iletilerine buradan ulaşabilirsiniz.    

ARA

DURSUN AKÇAM KÜLTÜR SANAT VAKFI VE KÜLTÜREVİ

DURSUN AKÇAM ORMANI

HAMBURG'DA DURSUN AKÇAM KIYISI

ARDAHAN'IN ÖLÇEK KÖYÜ TARİHİ

YAPITLARI